Ansat eller elev mangler i kodeskift

Marianne Møller Rasmussen
Marianne Møller Rasmussen
  • Opdateret

Når en skole får nye ansatte eller nye elever oprettes disse i skolens studieadministrative system, fx TEA, KMD, UVdata eller lignende, som så automatisk overføres til STIL. EasyIQ trækker dagligt data fra STIL kl. 22.15.

Hvis du oplever, at du mangler en nyansat eller en ny elev i Kodeskift, bør du tjekke om brugeren er overført til STIL ved at logge på her: https://elevadm.stil.dk/elevadministration/

Bemærk: For at logge på Elevadministrationen skal du bruge MitID Erhverv udstedt af den institution, du vil administrere.
Se evt. mere på: https://viden.stil.dk/display/STILVIDENOFFENTLIG/ElevAdministrationen#expand-Adgangoglogin

Hvis brugeren er ved STIL og ikke i Kodeskift, kan det være fordi overførslen ikke er sket til STIL inden kl. 22:15, hvor EasyIQ trækker brugeren. Brugeren vil da være at finde i Kodeskift dagen efter.
OBS!: I nogle tilfælde vil brugernavnet være nyt. Se evt.: Nyt brugernavn ved skoleskifte, hvis du vil vide mere.

Relateret til